WI Edge results from KZoo Maplewood

Kalamazoo:

Synchro Skills 2 Red – 4th
Synchro Skills 2 Blue – 3rd
Synchro Skills 3 – 3rd
Pre-Juvenile Blue – 7th
Pre-Juvenile Red – 5th
Juvenile – 9th
Intermediate – 12th
Junior – 4th

Maplewood:

Synchro Skills 2 Red – 2nd place
Synchro Skills 2 Blue – 4th place
Synchro Skills 3 – 1st place
Pre-Juvenile Blue – 2nd place
Pre-Juvenile Red – 3rd place
Juvenile – 2nd place
Intermediate – 6th place
Junior – 2nd place

Illinois GP Results

Illinois GP Results:

 

Excel Juvenile/Juvenile Plus

Lillian Hoffmann 4th place

 

Excel Pre-Juvenile/Pre Juvenile Plus

Pieper Seetan 3rd place

Madison Kocinski 4th place

Madison Kells 5th Place

 

Excel Preliminary/ Preliminary Plus

Melanie Bachleiner 1st place

 

Excel Pre-preliminary

Koko Walny 5th place

 

No Test Girls

Hana Pokrandt 1st  place

 

Pre-preliminary girls group B

Mina Akiya 3rd place

Lola Perelman 5th place

SUMMER WFSC COMPETITION RESULTS

WFSC had a busy summer of competing.  Coaches reported their results.

Congratulations to all competitors.  YOU MAKE US PROUD.

 

Summer Competition Results

Southport Summer Classic;

Coaches Dave and Megan

Ryleigh Roman – 2nd Juvenile Test Track FS

Koko Walny – 6th Pre-Preliminary Test Track FS, 3rd High Beginner Compulsory, 3rd High Beginner Spins, 3rd High Beginner Jumps

Eve Westpfahl – 14th Pre-Juvenile Well Balanced IJS, 3rd Pre-Juvenile Compulsory, 5th Pre-Juvenile Spins, 7th Pre-Juvenile Jumps

Evangelynn Witz – 3rd Pre-Preliminary Test Track FS

Ava Zigich – 3rd Pre-Preliminary Test Track FS

Melania Bachleitner – 6th Preliminary Test Track FS, 4th Pre-Preliminary Compulsory, 4th Pre-Preliminary Spins, 2nd Pre-Preliminary Jumps

Madison Kells –   7th Pre-Juvenile Test Track FS

Madison Koscinski –  6th Pre-Juvenile Test Track FS

Lola Perelman – 4th Pre-Preliminary Well Balanced FS

Mina Akiya – 5th Pre-Preliminary Well Balanced FS, 3rd Pre-Preliminary Compulsories, 2nd Pre-Preliminary Spins, 3rd Pre-Preliminary Jumps

Sadie Rios – 6th Pre-Preliminary Well Balanced FS

Savanna Rostad – 9th Open Juvenile FS, 2nd Teen Light Entertainment

Pieper Seetan – 3rd Pre-Juvenile Test Track FS

Lilly Hoffmann – 7th Juvenile Test Track FS

Edie Rios – 1st Preliminary Test Track FS, 3rd Pre-Preliminary Compulsories, 4th Pre-Preliminary Spins, 4th Pre-Preliminary Jumps

Coach Craig

Hana Pokrandt – 4th Place No Test Well Balanced FS

Coach Mary

Chloe Kliewer – 10th Place Bronze Solo Pattern Dance

Skate Milwaukee;

Coaches Dave and Megan

Kendall Phillips – 10th Senior Ladies IJS

Melania Bachleitner – 3rd Preliminary Test Track FS

Edie Dembroski – 1st Preliminary Test Track FS

Madison Kells – 8th Pre-Juvenile Test Track FS

Madison Koscinski – 5th Pre-Juvenile Test Track FS

Lola Perelman – 3rd Pre-Preliminary Well Balanced FS

Ryleigh Roman – 1st Juvenile Test Track FS

Koko Walny – 3rd Pre-Preliminary Test Track FS, 2nd High Beginner Compulsory, 3rd High Beginner Jumps, 1st High Beginner Spins

Eve Westpfahl – 7th Pre-Juvenile Well Balanced FS, 5th Pre-Juvenile Compulsory, 3rd Pre-Juvenile Jumps, 3rd Pre-Juvenile Spins

Evangelynn Witz – 3rd Pre-Preliminary Test Track FS

Ava Zigich – 7th Pre-Preliminary Test Track FS, 5th High Beginner Compulsory, 2nd High Beginner Jumps, 3rd High Beginner Spins

Mina Akiya – 6th Pre-Preliminary Well Balanced FS, 4th Pre-Preliminary Compulsories, 1st Pre-Preliminary Jumps, 3rd Pre-Preliminary Spins

Sadie Rios – 4th Pre-Preliminary Well Balanced FS, 2nd Pre-Preliminary Spins

Lilly Hoffmann – 3rd Juvenile Test Track FS

Coach Craig

Hana Pokrandt – 1st Place No Test Well Balanced FS

Chicago Open;

Coaches Dave and Megan

Eve Westpfahl – 8th Pre-Juvenile Well Balanced FS IJS

Mina Akiya – 4th Pre-Preliminary Well Balance FS

Melania Bachleitner – 4th Preliminary Test Track FS

Madison Kells – 3rd Pre-Juvenile Test Track FS

Pieper Seetan – 1st Pre-Juvenile Test Track FS

Kendall Phillips – 4th Senior Ladies IJS

Skate Greenbay;

Coaches Dave and Megan

Savanna Rostad – 1st Juvenile Well Balanced FS, 1st Teen Artistic, 1st Final Round Artistic

National Collegiate Championships;

Coaches Dave and Megan

Kendall Phillips – 17th Senior Ladies IJS

Dance Pairs Chicago Championship;

Coach Mary

Chloe Kliewer – 10th Place Bronze Solo Pattern Dance

Skate The Lake;

Coaches Dave and Megan

Eve Westpfahl – 6th Pre-Juvenile Well Balanced FS, 3rd Pre-Juvenile Jumps, 2nd Pre-Juvenile Compulsory, 2nd Pre-Juvenile Spins

Evangelynn Witz – 6th Pre-Preliminary Test Track FS, 4th Pre-Preliminary Compulsory

Ava Zigich – 6th Pre-Preliminary Test Track FS, 1st High Beginner Jumps, 2nd High Beginner Compulsory, 3rd High Beginner Spins

Melania Bachleitner – 4th Preliminary Test Track FS, 9th Pre-Preliminary Test Track FS Final, 3rd Pre-Preliminary Jumps, 5th Pre-Preliminary Compulsory, 4th Pre-Preliminary Spins

Koko Walny – 1st Pre-Preliminary Test Track FS, 6th Pre-Preliminary Test Track FS Final Round, 2nd High Beginner Jumps, 1st High Beginner Compulsory, 1st High Beginner Spins

Ryleigh Roman – 1st Juvenile Test Track FS

Edie Dembroski – 3rd Preliminary Test Track FS, 2nd Preliminary Test Track FS Final Round

Lola Perelman – 5th Pre-Preliminary Well Balanced FS, 2nd Pre-Preliminary Jumps, 1st Pre-Preliminary Compulsory, 2nd Pre-Preliminary Spins

Madison Koscinski – 6th Pre-Juvenile Test Track FS

George Schorse – 3rd Novice Men IJS

Mina Akiya – 5th Pre-Preliminary Well Balanced FS, 4th Pre-Preliminary Jumps, 4th Pre-Preliminary Compulsory

Sadie Rios – 6th Pre-Preliminary Well Balanced FS, 1st Pre-Preliminary Spins

Savanna Rostad – 4th Open Juvenile FS, 1st Teen Entertainment

Pieper Seetan – 10th Pre-Juvenile Test Track FS

Lilly Hoffmann – 6th Juvenile Test Track FS

Coach Craig

Hana Pokrandt – 1st Place No Test Well Balanced FS, 3rd Place No Test Well Balanced FS Finals

Coach Michelle

Elizabeth Atallah 2nd Place Basic Free Skate Program (w/music), Free Skate 2

Avery Basile 6th Place Compulsory Moves Pre-Preliminary, 5th Place Spins Pre-Preliminary 8th Place Free Skate – Pre-Preliminary Test Track

LeAnn Flanagan 8th Place Free Skate – Introductory Levels, High Beginner

Erin Herrick 2nd Place Basic Free Skate Compulsory, Free Skate 1, 1st Place Basic Free Skate Program (w/music), Free Skate 1

Sophia Martin, 5th Place Free Skate, Pre-Juvenile Test Track

Evelyn Mueller, 3rd Place Basic Free Skate Compulsory, Free Skate 1, 4th Place Basic Free Skate Program (w/music), Free Skate 1 Fourth

Chicagoland – Wagon Wheel;

Melania Bachleitner – 4th Preliminary Excel FS

Koko Walny – 6th Pre-Preliminary Excel FS

Evangelynn Witz – 7th Pre-Preliminary Excel FS

Eve Westphfal – 8th Pre-Juvenile Well Balanced IJS FS

Madison Kells – 6th Pre-Juvenile Test Track FS

Madison Koscinski – 2nd Pre-Juvenile Test Track FS

Lola Perelman – 5th Pre-Preliminary Well Balanced FS

Ryleigh Roman – 2nd Juvenile Test Track FS

Mina Akyia – 5th Pre-Preliminary Well Balanced FS

Sadie Rios – 6th Pre-Preliminary Well Balanced FS

Lilly Hoffmann – 8th Juvenile Excel FS

Coach Craig

Hana Pokrandt – 1st Place No Test Well Balanced FS

WI Edge Fond Du Lac

Congratulations to all the Skaters from this last weekend, including the debut of the WI Edge Snow Plow Sam Synchro Team!

Seems like the Parents were having fun also 🙂

Snow Plow Sam – 1st

Beginner 1 – 5th

Preliminary – 2nd

Pre-Juvenile – 7th

Open Juvenile  – 5th

Intermediate – 9th

Open Adult – 1st

WI Edge – Mapplewood

The success of the WI Edge continued at the Mapplewood Classic Synchro competition.

Preliminary – 1st place

Pre Juv – 2nd place

Open Juv – 2nd place

Intermediate – 4th place

The Spirit award went to….The Wisconsin Edge.  Great job skaters.